Login Register

article in the preparation .... On this page you should focus the best place on the web.

Articles > inne >Odkrycia, sensacje, nowości 2015 > Ogniwa fotowoltaiczne, typu perowskity

Moderator section

Source links

more...

Videos

Ogniwa fotowoltaiczne, typu perowskity

Perowskity być może już wkrótce zastąpią krzem w fotowoltaice właśnie dzięki młodej, niezwykle zdolnej pani naukowiec, która opracowała innowacyjny sposób ich wytwarzania. Co to zmieni?

Krzemowa warstwa absorbująca energię słoneczną musi mieć około 180 mikrometrów grubości. Tę samą ilość energii zaabsorbuje perowskitowa warstwa o grubości poniżej jednego mikrometra

Aby ogniwa fotowoltaiczne były opłacalne, koszt wygenerowania 1 Watta mocy nie może przekraczać ok. 50 centów. Przy zastosowanie perowskitu nanoszonego metodą Malinkiewicz pozwala na osiągnięcie kosztu rzędu 25 centów.

Badania nad perowskitami prowadzi m.in. grupa naukowców pod kierownictwem Henrego Snaitha z Uniwersytetu w Oksfordzie, a także zespół Michaela Grätzela z uniwersytetu w Lozannie. Badacz z Oksfordu założył nawet firmę Oxford Photovoltaics, której celem będzie komercjalizacja ogniw perowskitowych wbudowanych w okna. 

Metoda otrzymywania perowskitów opracowana przez Olgę Malinkiewicz ma jednak przewagę nad techniką produkcji zaproponowaną przez naukowców z Oksfordu w tym, że jest zdecydowanie tańsza, wykorzystuje bardziej stabilne materiały i nie wymaga stosowania wysokich temperatur. 


Olga opatentowała już ten proces i wraz z dwoma biznesmenami Arturem Kupczunasem i Piotrem Krychem. podjęła się komercjalizacji pomysłu. Tutaj, w Polsce. W maju ubiegłego roku założyli firmę Saule Technologies. Firma podjęła współpracę z wrocławskim centrum badań EIT+, która udostępniła Oldze Malinkiewicz swoją infrastrukturę.

"W ciągu zaledwie kilku lat stosowania perowskitu w ogniwach słonecznych ich wydajność laboratoryjna stała się w zasadzie porównywalna z wydajnością wiodących technologii fotowoltaicznych, takich jak krystaliczny krzem, CdTe i CIGS, i obecnie jest na poziomie około 20%". (ze strony Saule Technologies, 2016r)


zródła:
http://antyweb.pl/wynalazek-mlodej-naukowiec-sukcesem-swiata-i-porazka-polski/
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/10246/perowskity-wynalazek-polki-zrewolucjonizuje-fotowoltaike
http://hipoalergiczni.pl/wynalazek-mlodej-polki-moze-przyniesc-energetyczna-rewolucje/

Rating comment: 0/0

User section

Source links

Gallery

Videos

// // // //